Türkiyede Tenis Tarihi

Türkiyede Tenis Tarihi

Tenis köklü tarihi ile dikkat çeken spor dalları arasında yer almaktadır. Birtakım fikirlere göre başlangıcı ortaçağ dayanan bir spor olduğu düşünülmektedir. Ancak daha kesin bir bilgi vermek gerekirse 1800’lü yılların spor olarak adlandırmak daha doğru olacaktır. Kıta Avrupa’sında gündeme gelen bu spor dalının ilk olarak Fransa’da oynandığı bilinmektedir. Farklı bir ülkede gelişim göstermesi mümkün olsa bile bilinen tarihi ile Fransa başlangıç noktasıdır. Zaman içerisinde İngiltere’ye taşınması ve İngilizler tarafından sahiplenilmesi de ayrıca dikkat çekici bir bilgidir. Nitekim İngilizler tarafından daha kurallı hale getirilmiş bir disiplinden bahsetmekteyiz. Bu sporun Türkiye’de gelişimi ise daha yakın bir tarihe dayanmaktadır. Öncelikle Türkiye’de ilk olarak ne zaman oynandığına dair net bir bilgi olmasa da İngiliz Konsolosluk çalışanları tarafından ülkemize aktarılan bir bilgi olduğunu görmekteyiz.

Türkiye’de tenis tarihi incelendiğinde ilk olarak İngiliz elçilik çalışanlarının Tarabya’da düzenlenen bir kupa merasiminde amatör etkinlikler gösterdiği bilinmektedir. Bu anlamda mevzubahis olan etkinliğin ülkemizde bu spora ilginin artması ile ilgili bir başlangıç olduğu düşünülmektedir. Tüm bunların dışında 1915 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından açılan tenis şubesi ilk tarihli kaydı ifade eder. Burada Türk oyuncuların tenis çalışmaları yapmasına imkân tanınmıştır. Cumhuriyet ilan edildikten sonra 1923 yılında Türkiye İdman Cemiyetleri kurulmuştur. Bu cemiyet tenis sporuna daha profesyonel oynayan kimseleri gözetir hale getirmiştir ve bu sayede daha hızlı bir gelişim söz konusu olmuştur. 1930 yılında Balkan Şampiyonası gündeme gelmiştir. Bu şampiyona ile ilk defa uluslararası platformda Türkiye varlık gösterebilmiştir. Bu şampiyona sayesinde Türk tenisçiler diğer milletlerin oyuncuları ile mücadele imkânı bulmuştur. Her türlü tenis ekipmanı ve tenis çantaları için tenis market’e bakabilirsiniz.

Türkiye’de tenis tarihinin devamına bakıldığında 1942 yılında TED Spor Kulübü’nün açılması oldukça önemli bir gelişimi kaydetmektedir. Hemen akabinde Türkiye Tenis Federasyonu’nun kurulması ile birlikte artık ülkemizde tenisle ilgili gelişmeler artık belirli kurallar çerçevesinde işlenmeye başlamıştır. 1970’li yılların bu anlamda tenis gelişimine dair en önemli yıllar olduğunu ifade etmekteyiz. Bu tarihlerde Türkiye’den iyi oyuncular çıkması söz konusu olmuştur ve artık belediyeler aracılığı ile de bu çalışmalara hız verilmiştir.

Spor