Tenis Spor Dalı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tenis Spor Dalı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tenis, tüm dünyada hâkim olan, ulusal ve olimpik bir spor dalıdır. Tenis sporu, 14.yüzyıldan beri oynanmakta olan ve bilinen kaynaklara göre de Fransa kökenli bir spor dalıdır. Tenis sporu ekipmanları olan raket ve top ile oynanır. Tenis sporunda gerçekleştirilen maç veya oyunlarda 2 adet takım ve maçı yönetmesi, kural ihlali olmaması adına da 13 adet hakem bulunur. Maçta bulunan hakemlerdeki kişi sayısı en az ve en çok seviyede olmak üzere sınırlıdır. Bir tenis maçında en az 1 ve ne az 2 adet oyuncu bulundurulabilmesi mümkündür. Toplam olacak oyuncu sayısı ise 4 kişiyi geçemez. Tenis sporu, “Kort” adı verilen sahalarda oynanan bir spor dalıdır. Bu kort adı verilen sahalar bazı belirli ölçülerde ve farklı yüzeylerde olmaktadır. Tenis oyuncularının kort yüzeylerine uygun olacak ayakkabı tercih etmeleri maça çıkmada önce önerilmektedir.

Tenis Maçlarında Sayı Sistemi

Tenis maçlarında kullanılan sayı sistemi normalinden daha farlıdır. Maçın kazanılması setlere, setlerin kazanılması da belirli bir oyun alınmasına bağıdır. Maçta 4 adet sayı alan bir oyuncu ya da takım bir oyunu almış olur. 6 adet oyunun kazanılması ise 1 setin kazanılması demektir. Maçlar genellikle 3 veya 5 adet setlerden oluşmaktadır. Büyük olimpiyat ve turnuvalar 5 adet setten oluşurlar. Bunun haricinde ise maçlar genellikle 3 adet setlerden oluşur. Bir tenis maçı 3 adet setten oluşuyor ise 2 adet seti alan, 5 adet setten oluştuğunda da 3 adet seti alan maçı kazanmış olacaktır. 3 adet sayı alıp, 40 puana erişebilen bir oyuncu 1 adet sayı alması ise 1 seti de kazanmış olacaktır. Eğer maç sonunda 40’a 40 bir eşitlik söz konusu olur ise maç uzatmaya kalır. Uzatmalarda ise 1 sayı daha fazla alıp öne geçen takım veya oyuncu maçı da kazanmış olacaktır.

Tenis Maçlarında Başlangıç Nasıl Olmalıdır?

Tenis maçlarının başlangıcı servis atışı ile başlar. Servis atışını yapacak olan takım veya oyuncu 2 adet servis atışı yapma hakkına sahiptir. İlk atışı hatalı olur ise ikinci atışı yapma hakkına sahip olunur.

Spor