Pi̇stori̇us A Bi̇r Kötü Haber Daha

Pi̇stori̇us A Bi̇r Kötü Haber Daha

Güney Afrika Anayasa Mahkemesi, paralimpik atlet Oscar Pistorius’un hakkındaki daha önce verilen ve 13 yıl 5 aylık hapis cezasına gelen itirazını reddetti.

Mahkeme, Pistorius’un Yargıtay tarafından kız arkadaşının hayatına son vermesi gerekçesiyle mahkûm edildiği 13 yıl 5 aylık hapis cezasının yeniden görüşülmesi başvurusunu megapari giriş kabul etmeyip reddetti.

Cape Town Üniversitesinden anayasa hukuku uzmanı Pierre de Vos, Pistorius’un konuyla ilgili olarak tek çare önünde başka seçenek kalmadığını, paralimpik atletin cezasını çekmesi gerektiğini belirtti.

Olimpiyatlara katılan ilk paralimpik atlet Pistorius, kız arkadaşı Reeva Steenkamp’ı 14 Şubat 2013’te Pretoria’daki evinde savunma olarak ise “dikkatsizlik sonucu öldürmekten” geçen temmuz ayında 6 yıl hapse mahkum edilmişti. Ulusal Savcılık Makamı cezayı “şok edici ve çok hafif” olarak değerlendirerek kararı Yargıtay’a taşıdığını bildirirken Nihai temyiz makamı Yargıtay, suçu cinayete çevirerek Pistorius’un cezasını 15 yıla çıkarmış, ancak cezaevinde bulunduğu dönem göz önünde tutularak sonuç olarak ise 13 yıl 5 ay hapis yatması gerektiği kararını almıştı. Güney Afrikalı sporcu, Yargıtay’ın vermiş olduğu kararının adil olmadığını öne sürerek Anayasa Mahkemesi’ne tekrar gözden geçirilmesi adına başvurmuştu.

Şartlı tahliyeye başvurabilmesi için cezasının en az yarısını çekmesi gereken Pistorius’un, bu şartlar altında değerlendirildiğinde 2023’e kadar hapisten çıkamayacağı belirtiliyor.

Spor