Parlak ve güçlü saçlar için E vitamini

Parlak ve güçlü saçlar için E vitamini

E vitamini, vücudun hücrelerini korumaya yardımcı olan antioksidan özellikleriyle bilinir. Satılan birçok güzellik ürünlerinde E vitamini bulunur. E vitamini 1950’lerden beri dermatolojide cildi yaşlanmaya, iltihaplanmaya ve güneş ışınlarından zarar görmesine karşı korumaya yardımcı olmak için kullanılmıştır. E vitamini sağlıklı bir cilt ve güçlü bir bağışıklık sistemi için hayati öneme sahiptir. Son zamanlarda E vitamini saç sağlığı için bir tedavi olarak kabul edilmiştir. E vitamininin cildi güçlendirici özelliklerinin saç sağlığını iyileştirmek ve saçı güçlendirmek için nasıl kullanılabileceği yazının devamında!

E vitamini saçlarınız için neler yapabilir

Son zamanlarda yapılan araştırmalar E vitamininin saç derisini ve saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Tüm faydalarını gerçekten anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Saç dökülmesini önlemek

2010’da yapılan bir çalışmada katılımcılara E vitamini takviyeleri verilmiş ve saç büyümelerinin çoğaldığı, saç dökülmesinin azaldığı görülmüştür. E vitamininin antioksidan özelliğiyle kafa derisindeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Oksidatif stres saç dökülmesini arttırmaya neden olur.

Saç derisi dolaşımı

E vitamini kan akışını arttırabilir. Bunun saç sağlığını iyileştirdiği yönünde çalışmalar vardır. 2001’de yapılan bir çalışma kan dolaşımının artmasının saç büyümesini teşvik ettiği ve saç kökü ve boyutunu arttırdığı bulunmuştur.

Yağ dengesi

E vitamini, cildin yüzeyinde koruyucu bir bariyer oluşturmak için önemlidir. Kuru, tahriş olmuş cilt, E vitamini eksikliği belirtisi olabilir. E vitamini içeren yağlar saç derisini nemlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca aşırı yağ üretimini önlemeye de yardımcı olurlar.

Parlaklık

Saçlar hasar gördüğünde donuk ve karışık görünebilir. Saçın dış kısmındaki koruyucu yağ tabakası çıkarıldığında, parıltısını kaybeder ve stil vermek zorlaşır. E vitamini açısından zengin bir yağ, koruyucu tabakanın yerini almasına ve saçın parlaklığı geri kazanmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda nemi tutmaya, kırılmayı azaltmaya ve saç hasarlarını azaltmaya yardımcı olur.

Sağlıklı saç derisi

Sağlıklı ciltler için E vitamini gereklidir ve buna saç derisi de dahildir. Saç derisinin sağlığı, saç kalitesine bağlıdır. E Vitamini saç derisini güçlendirir. Oksidatif stresi azaltarak ve koruyucu lipit tabakasını koruyarak saçın sağlıklı bir şekilde büyümesi için güçlü bir temel sağlar.

E vitamini nasıl kullanılır

E vitamininin dengeli beslenme ile alınabilecek bir vitamindir. E vitamini eksikliği son derece nadirdir, çünkü çoğu insan tüm gün boyunca besinlerle bol miktarda E vitamini alır. Ancak özellikle saçlarınız için istiyorsanız, E vitamini içeren bir şampuan, saç kremi, maske veya yağ olarak uygulayabilirsiniz.

Beslenme

Ne yediğiniz saç sağlığı için çok önemlidir. E vitamini gibi bileşiklerin olmaması saçınızın büyümesini, yapısını ve kaybını etkileyebilir. Fındık, koyu yeşil yapraklılar, zeytinyağı ve ayçiçek yağı E vitamini açısından en zengin kaynaklardan bazılarıdır.

Takviye

E vitamini takviyesi çok gerekli değildir. Çoğu insan sadece beslenme yoluyla yeterli E vitamini alır. Bazı araştırmalar insanların bir besin takviyesi yerine beslenme yoluyla aldıklarında daha çok E vitaminden yararlandıklarını ileri sürmektedir. Takviyeler sizi tehlikeli olabilecek derecede E vitamini alma riskine sokabilir. Bir ek almaya başlamadan önce daima sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz.

E vitamini yağı

Çoğu bakım yağı, yağı seyreltmek ve cilt tahrişini önlemek için E vitamini içerir. Eğer saf E vitamini yağı kullanmak istiyorsanız, kullanmadan önce yağı uygun şekilde seyreltiniz. Bununla birlikte E vitamini yağlarının çoğu zaman pahalı olduğunu ve uygulamasının ve saklanmasının zor olabileceğini unutmayın.

E vitamini açısından zengin bir yağdan en iyi şekilde yararlanmak için:

– Saç derisine masaj yapın

– Geniş dişli tarak ile hafifçe tarayın

– Yağı saçınızda en az 15 dakika bekletin

– Saçınızı iyice yıkayın

– Saçlarınızı nemli hissediyorsanız ayrıca bir krem kullanmayın

Şampuan

Birçok şampuan ve saç kremi E vitamini içerir. Bu ürünler sık ​​kullanım için formüle edilir ve genellikle kuru, hasar görmüş saçlar için üretilir. Ürünün saç ve saç derisine işleyişine yardımcı olmak için duş rutininize devam ederken ürünün saçlarınızda birkaç dakika beklemesi en iyisidir. Daha fazla fayda için lavanta, nane veya çay ağacı yağı gibi uçucu yağlar içeren ürünler kullanabilirsiniz.

Saç maskesi

Yüzüne yaptığınız gibi bir saç maskesi, saç derisini yumuşatmak ya da tedavi etmek için uygulanabilir. E vitamini yağı, saçlarınızı nemlendirmeye yardımcı olsa da, saç tellerini iyileştirilemez. Bu yüzden maskeyi saçlarınıza değil kafa derisine uygulamalısınız.

E vitamini bakımından zengin evde yapabileceğiniz saç maskesi:

– 1 avokado

– 1 muz

– 1 yemek kaşığı avokado yağı

– 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

– 1 yemek kaşığı bal

karışımını blenderdan geçirerek parmaklarınızla saç derisine uygulayın. Maskeyi en az 20 dakika bekletin ve sıcak su veya hafif bir şampuanla yıkayın.

Yan etkiler

Cildinize, saçınıza veya saç derinize uygulamadan önce mutlaka E vitaminini uygun şekilde seyreltin. Seyreltilmemiş E vitamini yağı ciltte tahrişe veya döküntülere neden olabilir. Takviye almak aşırı miktarda E vitamini alma riskinizi artırabilir. Yüksek dozda E vitamini; tiroid hormon üretimini bozabilir, kemik sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. E vitamini takviyesi almadan önce sağlık profesyoneliniz ile konuşmalısınız. Ortalama yetişkin ihtiyacı E vitamini için günlük 15 miligramdır (22.4 IU). Ulusal Sağlık Enstitüsü, günde 1.500 IU doğal E vitamini veya 1,100 IU sentetik E vitamini önermektedir.

Kaynak: yazivar.com

Moda ve Yaşam