Oyuncak Gillerden Morkie

Oyuncak Gillerden Morkie

Safkan yani orijinal olmayan bu Morkie ırkı Yorkshire ve Malta köpeklerinin eşleştirilmesi sonucu oluşturulmuştur. Adını da bu iki ırkın birleşiminden aldığı düşünülmektedir. Pek fazla geçmişe dayanmayan bir tarihi vardır. Kuzey Amerika soylu olan Morkie köpek ırkı 1990’lı yıllarda 2 üretici tarafından yetiştirilmiştir. Yetiştirildikleri andan itibaren özellikleri bakımından oldukça fazla ilgi duyan bu köpek popülerleşerek ırkının çoğalması da sağlanmıştır. Amerikan Kennel Kulübü tarafından da kabul görülmüşlerdir.

Morkie Minyatür Köpek

Morkie köpek ırkı fiziksel özellikleri bakımından Yorkshire ve Malta ırkı ile benzerlik gösterirken tüy renklerinin de aynı yani kahverengi ve siyah tonlarındadır. Pamuk gibi yumuşacık tüyleri fazlaca uzayabilmektedir ve yumuşaktır. 24 ile 30 santimetre arasında olan boyu ile minyatür köpek sınıfında olan Morkie köpek ırkı yaklaşık olarak 4 ile 6 kilo arasında olabilir. Çok fazla tüy dökmeyen Morkie Köpek ırkının bakımı için kolay olduğunu söylemek mümkündür. Haftalık olarak ya da haftada 2 kere tüylerinin taranması yeterli gelecektir. Çok fazla yıkanmamaya ihtiyaç duymazlar bu sebeple de yılda 2-3 kere yıkanmaları yeterlidir. Bu ırkın geliştirilip üretilme amacı az tüy döken, küçük boyutlu ve sadık bir ev köpeği yaratma çabasıdır. Ve üreticiler başarılı olmuştur.

Morkie’ler tam olarak beklenen özellikleri karşılamaktadır. İlk başlarda sadece Amerika’da beğenisi fazla olsa da daha sonralarda tüm dünyada adını duyurmuş olan bu ırk tüm özellikleri ile evde bakılabilmesi için son derece uygundur. Sosyal bir köpektir. Bu sebeple insanlarla ve köpeklerle anlaşabilir. Evcil hayvanlarla iyi geçinebilir. Son derece sevgi gösterebilen bir köpektir. Ailesine sadık olan bu köpek biraz da korumacıdır. Morkie ırkını evde yalnız bırakmamaya dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü çok fazla havlarlar. Böyle bir durumda da apartman dairesinde yaşayanlar için sorun problem olabilmektedir. Ayrıca uzun yalnızlıklarda eşyalara zarar verebilirler. Ayrıca zarar görmeleri durumunda zarar vermekten kesinlikle çekinmezler.

Bir Morkie Değeri

Köpek sahiplendirme aşamasında önce köpekler hakkında detaylı bilgiye sahip olduğunuzdan emin olmak çok önemlidir. Birçok kritere göre fiyatları değişiklik göstermektedir. Yaklaşık olarak 900 ile 1500 TL arasında değişirken eğitimli olanların fiyatları daha da yüksek olmaktadır.

 

Genel Kültür