Nurkan Aydoğan Bankacılıkta Geleceğin Meslekleri

Nurkan Aydoğan Bankacılıkta Geleceğin Meslekleri

Nurkan Aydoğan Bankacılıkta Geleceğin Mesleklerinden Bahsetti

Uzun yıllar bankacılık alanında çalışmış ve büyük başarılar yakalamış olan Nurkan Aydoğan, bankacılıkta geleceğin mesleklerinden şu şekilde bahsediyor;

“İlk mesleğin ‘karma gerçeklik deneyimi tasarımcısı’ olabileceğini belirtmeliyim. Çünkü fiziksel dünyayla dijital verilerin birleştirilmesinin gelecekte mümkün olacağı düşünülüyor. Bununsa gelecekte bankacılık ihtiyaçlarını giderme de yaygın olarak kullanılacağını ve bu dalı seçenlerin de karmaşık üç boyutlu arayüzlerin sorunsuz bir şekilde tasarımını gerçekleştireceğini öngörülüyor. Bir diğeri de ‘algoritma teknisyeni’ çalışma gurubu olacak gibi duruyor. Çünkü bankalar bu algoritmalar sayesinde müşterilerini yanıtsız bırakmaktan uzaklaşacak ve bu alanı oldukça iyileştirecek. Bu alana yönelenlerin kod yazmayla kod okuma gibi becerilere ve finansal okuryazarlık gibi bankacılığa dair yeteneklere de sahip olması gerekiyor.”

Bankacılığın içinde bulunulan çağın getirilerine göre şekillendiğini ve gelişen teknolojiyle de gelecekte yeniliklere daha da açık hale geleceğini ifade eden Nurkan Aydoğan, konuşmalarına şu şekilde devam ediyor;

“Evrensel hizmet danışmanı olarak adlandırılacak olan bir meslek çeşidi de kendisine gelecekte önemli bir yer buluyor. Yani artık hizmette dijital, fiziksel ya da uzaktan ayrımları siliniyor. Bundan dolayı yer ve zaman kavramını ortadan kaldıran bu çalışma grubu şimdilerde kendine az az yer edinmeye başlamış olsa da gelecekte hayatın içerisine daha da karışacak gibi görünüyor. İlerisi için de bu alana yönelmek ve burada bir çalışma hayatına sahip olmak isteyenlerin ürün bilgisinin oldukça üst seviyelerde olması gerekiyor. Aynı zamanda bu kişilerin müşteri ile iletişim kurmada sorun yaşamayan ve iletişiminin mükemmel düzeyde olması onları bir adım öne çıkaracağa benziyor. Son olarak da ‘dijital süreç mühendisi’ şeklinde çağırılacak olan bir dal daha öne çıkıyor. Dijital bankacılığın çok fazla önem kazandığı bu dönemde bu mühendislik dalının, iş akış süreçlerini yöneteme ve sistem iyileştirme konularında başrolde olacağı yadsınamaz bir gerçeğe dönüşüyor.”

Bankacılıkta geleceğin meslekleri ne olursa olsun yaratıcılığın, merakın ve iletişimin kişilerde aranan özellikler olacağını konuşmalarına ilave eden Nurkan Aydoğan, bu becerilerin kişileri diğerlerinden her daim ayıracağını da vurguluyor.

Ekonomi