Kordaj Seçimi Üzerine Önemli Notlar

Kordaj Seçimi Üzerine Önemli Notlar

Teniste belli başlı aksesuarların diğerine göre daha fazla önemli olduğunu ifade etmek doğru olmaz. Özellikle bu spor dalının tam bir aksesuar ve ekipman disiplini olduğu gerçeği mevcut bütün detayları ayrı ayrı önemli kılmaktadır. Söz konusu tenis aksesuarları içerisinde yer alan kordaj oldukça detaylı bir aksesuar olarak işlev sağlamaktadır. Nitekim raketin en önemli kısmı içerisinde konumlandığından daha fazla detayla ilgi çekmektedir. Kordaj raketin kafa kısmını ören tellere verilen isimdir. Bu teller farklı yapısal özelliklere sahip olabilmektedir. Diğer taraftan raket satın alırken hazır kordaj çekilmiş raketlerle beraber kafası boş olan ve sonradan makinalarda oyuncunun isteği doğrultusunda ayarlanabilen kordajlı ürünler de yer almaktadır. Bu anlamda kordaj seçiminin oyuna ve oyuncuya çok fazla etkisi olduğunu ifade etmek mümkündür. Kordaj seçimi tamamen kişiselleşen temiz ekipmanını ortaya çıkarmalıdır.

Kordaj seçimi genel olarak orta seviyeli ve profesyonel tenis oyuncuları için oldukça önemli detaylar içermektedir. Bu anlamda raketin kişiselleştirilmesi noktasında kordaj ile ilgili detaylar ön plana çıkmaktadır. Ancak yeni başlayan tenis oyuncuları için profesyonel destek alarak birtakım kararlar vermek veya hazır kordajlanmış raketlere yönelmek daha akıllıca olacaktır. Kordaj seçiminde ilk olarak bakılması gereken yapı çeşitlerdir. Bu açıdan 4 farklı kordaj grubundan bahsedilebilir. Bunlar içerisinde yer alan multifilament kordaj oldukça rahat bir kullanıma sahiptir. Bunların en önemli ayrıntısı materyal olarak naylondan üretilmiş olmasıdır. Bu sebeple çok kolay bir biçimde gerilim kaybetmektedir. Daha ziyade tenis yaralanması geçirmiş oyuncuların kullandığı öncü kordaj çeşitlerinden bir tanesidir.

Kordaj seçimi yaparken dikkat edilecek diğer çeşitler monofilament özellikli polyester fiber malzemeli kordajlardır. Daha ziyade performans oyuncuları için uygun kordaj çeşididir. Sentetik bağırsaktan yapılan kordajlar ise orta seviyeden üste çıkan oyunculara uygundur. Oldukça ekonomik olmaları dikkat çekicidir. Profesyonel tenis oyuncuları için kordaj seçiminde tercih edilebilecek en uygun tür hibrit kordajdır. Hibrit kordajda iki farklı kalınlıkta tel tercih edilmektedir. Bu sayede bir hibrit yapı ortaya çıkar. Profesyonel tenisçilerin çok rahat ettiği çeşit budur. Bilindiği üzere kordsj seçiminde tel yapısının dışında tansiyon belirlemesi de oyunu etkilemektedir. Bu açıdan yüksek ve düşük tansiyonlu kordajlar seçim için uygundur.

Spor