Başarılarla Dolu Bir Hayat Hikayesi Luis Figo

Başarılarla Dolu Bir Hayat Hikayesi Luis Figo

Başarılarla Dolu Bir Hayat Hikayesi Luis Figo

4 Kasım 1972 ‘de Portekiz’in Almada kentinde doğan Luis, futbol hayaline erken yaşta Sporting Clube de Portekiz’deki gençlik takımlarıyla oynamaya başladı. Kısa sürede top sürme becerileri ile tanındı ve sonunda 17 yaşında profesyonel olarak ilk kez sahaya çıktı. Sonrasında, kendi ülkesinde bir yıldız olmaya devam etti ve ülkenin en büyük kulüplerinden ikisi olan FC Barcelona ve Real Madrid ile olan ilişkileriyle tanındı. joybet

Figo, Barcelona’daki oyunculuk süresi boyunca bir Copa del Rey şampiyonluğu ve iki İspanyol Süper Kupası kazandı. Ayrıca dizinden ciddi sakatlık geçirdi ve 1998 -99 sezonunun başlangıcını kaçırmasına neden oldu ve Real Madrid onu 62 milyon € ‘luk bir dünya rekoru ücreti için imzaladı. Madrid’de takımın iki La Liga şampiyonluğu ve bir Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazanmasına yardımcı oldu. Ayrıca 2001 yılında FIFA Dünya Yılın Oyuncusu ödülüne layık görüldü.

Figo’nun uluslararası kariyeri, dört FIFA Dünya Kupası ve üç UEFA Avrupa Şampiyonası’nda göründüğü kadar başarılıydı. Hem Euro 2000 hem de Euro 2004 kazanan takımların bir parçasıydı ve 2004 Olimpiyat Oyunlarında gümüş madalya kazandı.

2009 ‘da emekli olduğunda Luis Figo dört kulübü temsil etmişti ve 153 uluslararası oyuna katılmıştı – bu da onu tüm zamanların en şapkalı Portekizli oyuncusu yapıyordu. Başarısı çok sayıda kupa ve ödülle ödüllendirildi, bunların en önemlisi 2000 yılında FIFA Yılın Dünya Oyuncusu oldu.

Spor