Antep Fıstığı Nerede Yetişir?

Antep Fıstığı Nerede Yetişir?

Antep fıstığı yetiştiriciliği aslında ilk olarak mantıken aklımıza Gaziantep’i getirirken daha büyük coğrafyaya sahip olduğunu bilmek gerekir. Bu lezzetin yalnızca ülkemiz tarafından yetiştiriciliğinin yapıldığını söylemek doğru olmaz.

Peki o halde taze Antep fıstığı nerede yetişir sorusunun cevabına vereceğimiz içeriklerle beraber ulaşmaya ne dersiniz? Geniş bir coğrafyası olduğunu söylemiştik. Gelin önce ülkemizde daha sonra dünya çapında yaş Antep fıstığı nerede yetişir sorusunu cevaplandıralım.

Ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde başta Gaziantep olmak üzere Siirt, Kars, Van ve Diyarbakır akla gelmelidir. Fakat bunların dışında tarımda modern anlamdaki gelişmelerle beraber neredeyse 50 şehirde Antep fıstığı üretimi yapılmaktadır. Dünya çapındaki yerine bakacak olursak sınır komşularımızdan biri olan İran’da Antep fıstığı yetiştiriciliği hiç de azımsanmayacak derecededir. Neredeyse her yıl yaklaşık 500 bin ton fıstık üretimi yapılmakla beraber bu üretimlerin %40’ı ihraç edilmektedir. İhraç demişken yine Antep fıstığında en fazla ihraç yapan ülkeler arasında Fransa, Lüksemburg, Belçika, Kazakistan, İngiltere ve Özbekistan vardır.  Şimdi gelin çemberi biraz daha genişletelim. Kıtalara göre Antep fıstığı yetiştiriciğine bakalım: Asya Kıtasında (Suriye, Afganistan,Çin) ve Avrupa Kıtasında (İtalya, İspanya, Yunanistan) yetiştiriciliklerini sürdürmektedirler.

Taze Antep Fıstığı Ne Tür Toprakta Yetişir ?

Yaş Antep fıstığı yetişen yerlerin geneline baktığımız zaman iklim özelliklerinde yazları sıcak ve kurak geçen kışları ise soğuk olan bölgeler olduğunu anlayabiliriz. Antep fıstığı genel olarak sıcağı çok seviyor demek yanlış olmaz ama bunun aksine nem seviyesi arttıkça ağacın gelişimi olumsuz yönde etkilenmeye başlar. Toprak açısından ise en çok kireçli ve kumlu topraklarda yetişmektedir. Toprağının aynı zamnada tuz oranından da yüksek olması gerekmektedir.

Yaş Antep Fıstığının Tüketimi

Çerez tabaklarımızın ve gönlümüzün de sultanı olan yaş Antep fıstığı iki sert kabuk arasında bir yemiş olarak bilinir ama en dıştaki yumuşak soyulabilir kabuğundan ayıklandıktan sonra tabaklarımıza gelir. Dilerseniz tercihe göre kavrulmuş şekilde de tüketim sağlayabilirsiniz. Dışarıdan taze aldığınız Antep fıstığını evde kendiniz de ya fırında ya da tavada kavurma işlemi yaparak yiyebilirsiniz.

Genel Kültür